TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Ondřej Vrtiška

Články

50 syrských sirotků

Češi pomáhají je nepolitická, nezávislá občanská iniciativa, která se začala rodit asi před rokem a půl – po sarinových útocích v Sýrii začal profesí kamioňák a poloviční Rom Jaroslav Miko hledat způsoby, jak pomoci dětem ohroženým válkou.

Do širšího povědomí se dostala o tomto víkendu v souvislosti s debatou o (ne)přijetí padesáti syrských sirotků. Není to nezisková organizace, není to vlastně vůbec žádná formální organizace. Jen volná skupina několika lidí, kteří se propojili ve snaze pomoci válečným uprchlíkům a podpořit věcnou diskusi o tom, komu, jak a za jakých podmínek má Česká republika poskytnout ochranu.

Loni v létě se iniciativě dostalo letmé mediální pozornosti, když zveřejnila svou výzvu (tehdy ještě Sobotkově) vládě, aby splnila vlastní závazek a zcela nezávisle na evropském dohadování o kvótách přijala asi 1500 válečných uprchlíků ze Sýrie. Nikoli ekonomických migrantů, ale lidí utíkajících před válkou – to je rozdíl, který je v českém prostředí třeba neustále připomínat.

(redakčně upraveno)

Celý článek Ondřeje Vrtišky, jednoho ze členů Češi pomáhají, naleznete zde.

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1