TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Reakce na článek Tak na zdraví!

Od svého založení se Přítomnost pyšní tím, že prezentuje promyšlené názory a protinázory. Občas se stane, že názor vydavatele se neshoduje s názorem redaktora. V takovémto případě je Přítomnost snad unikátní v tom, že zveřejní polemiku, místo aby vydavatel jakkoli cenzuroval. To se stalo v případě textu o Anglické srovnávací studii „zdraví" jednotlivých zemí světa - viz mojí glosu a článek redaktora Jakuba Wolfa.

Článek pana Wolfa upozorňuje na dvě věci: na to, že studie nebrala v úvahu statistiku průměrné délky života v různých zemích (kde je ČR zjevně na tom mnohem lépe, než je Afghánistán, který skončil na prvním místě jako nejzdravější) a na to, že se neregistrovaly všechny země ve světě. Tím, dle autora, ztrácí studie legitimitu.

Autor nejenže opomíjí zadání studie, ale podléhá i citové reakci a trochu ublíženě trochu s nadsázkou říká: „jsme (tedy) hovada;" co se týče studie, celá věc nakonec může být „pitomostí."

Pitomost to není.

Dle údajů světové zdravotnické organizace (WHO) je ČR na jedenáctém místě ze všech zemí v konsumaci cigaret na občana, devátá ze všech zemích v konsumaci alkoholu na občana (nikoliv na občana + turisty) a dvacátá devátá ve světě v míře obezity na občana ze všech zemí ve světě. Sečteno, ať jsme první nebo dvacátí devátí, jsme na tom špatně.

Délka lidského života v dané zemi nesouvisí se životním stylem, ale se systémem zdravotnictví, který nejen zodpovídá za preventivní péči, ale hlavně za péči o nemocné. V Afghánistánu není ani jedna nemocnice, která se blíží špičkové České; v Afghánistánu je odborně kvalifikovaná zdravotní péče pro běžného občana téměř nedostupná - prostě neexistuje.

Kdyby měli v Afghánistánu sít nemocnic, lékařů a ambulantních klinik, jako máme v naší zemi, tak by Afghánci zcela jistě žili déle, než my. Zmíněná studie nabízí pohled pouze na jednu věc – kdo žije zdravě, nikoliv na to, která země má nejlepší zdravotnictví, či kdo a kde umírá dříve, či později. Studie je technicky a odborně kvalitní tím, že upozorňuje pouze na současný stav životního stylu týkající se jen volitelných faktorů: kouření, pití alkoholu, a konsumace kalorií navíc. Jak samá předkládá v úvodu, nabízí se tu údaje k tomu, aby „lidé v zemích s těmi nejhoršími výsledky více uvažovali o změně svého životního stylu k lepšímu." Nic víc, nic míň.

Autor je lékař a vydavatel, časopis Přítomnost.

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1