TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
nova-ceska-studie-o-severske-literature

Nová česká studie o severské literatuře

Jedním z počinů české literární nordistiky tohoto roku je kniha Dějiny finskošvédské literatury v perspektivě bourdieuovské sociologie Jana Dlaska z oddělení finštiny na Ústavu germánských studií FF UK, vydaná v nakladatelství Pavel Mervart. Nabízí první ucelené českojazyčné dějiny literatury psané na území Finska švédsky od přelomu 19. a 20. století. I když se v této zemi psalo švédsky i dříve, nebyla švédskojazyčná literární činnost z ostatní vydělována jako svébytná – k tomu začalo docházet až na počátku 20. století. Ve studii je zaznamenán více než stodesetiletý vývoj menšinové literatury finských Švédů až do současnosti. Popisovány jsou mj. peripetie vzniku a vývoje významného literárního hnutí finskošvédského modernismu, z něhož je u nás díky básnickému výboru Země, která není (1987, 1990) známa hlavně Edith Södergran (1892–1923).

Autor si zvolil sociologický úhel pohledu a staví na koncepci literárního pole Francouze Pierra Bourdieua (1930–2002). Díky tomu má studie být též příspěvkem do diskuse o aplikaci bourdieuovských teorií v humanitních vědách. Finskošvédskou literaturu v tomto ohledu charakterizuje to, že má – podobně jako dřívější německá literatura v českých zemích – jak své centrum (v hlavním městě země Helsinkách), tak i svou periferii (především v oblastech severozápadního Finska). Vykazuje rovněž specifické rysy, co se týče sociálního původu autorů. Součástí publikace je také bibliografie českých překladů finskošvédské literatury.

***

Srdečně vás zveme[1] na křest knihy Dějiny finskošvédské literatury v perspektivě bourdieuovské sociologie, která zpracovává historii literatury švédskojazyčné menšiny ve Finsku. Autorem publikace je doktor Jan Dlask z oddělení finštiny na Ústavu germánských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Křest za účasti autora Jana Dlaska a nakladatele Pavla Mervarta se uskuteční ve čtvrtek 22. listopadu 2018 od 19 hodin v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, dozadu do dvora). O finských Švédech pohovoří Susanne Kass. Vstup na akci je zdarma.

Na místě bude možné knihu od nakladatele Pavla Mervarta zakoupit za zvýhodněnou cenu.

Pozvánka viz zde: https://www.facebook.com/events/474133102993306/


Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1