TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ne-obycejny-poloostrov-krym
Archip Ivanovič Kuindži, Krym, 1908. výřez. Adavyd, Wikimedia Commons.

(Ne)obyčejný poloostrov Krym

Okupace a anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem v březnu 2014 byla podpořena masivní propagandistickou kampaní. V době, kdy ruští „zelení mužíčci“ obsazovali strategické objekty na Krymu, mluvili politici o „nápravě historických chyb“ a „návratu domů“. Naprostým vrcholem byl projev samotného Vladimira Putina, obsahující slova: „Pro náš národ má tato událost (připojení Krymu – R.M.) zvláštní význam. Protože na Krymu žijí naší lidé a samotné území je strategicky důležité. A protože právě tady se nachází duchovní zdroj formování různorodého, ale monolitního ruského národa a centralizovaného ruského státu. Vždyť právě tady na Krymu, ve starobylém Chersonu … byl pokřtěn kníže Vladimír… “ Obyvatelé poloostrova s radostí naslouchali takovým slovům a přesvědčovali se o vlastní výjimečné roli. S rozprostřenou náručí je očekávalo Rusko, blahobyt a klidný život. Realita se ale ukázala být trochu jiná.

Život se vysněném Rusku se velmi lišil od růžových představ obyvatel Krymu. Sociální nespokojenost obyvatelstva spolu s omezováním lidských práv na poloostrově postupně narůstají. Nová vláda ale sociální problémy řeší po svém. Když jedna důchodkyně během nedávné návštěvy Dmitrije Medvěděva na poloostrově veřejně prohlásila, že při takovém růstu cen se prostě nedá žít a že důchodci potřebují víc peněz, ruský premiér pohotově reagoval: „ Prostě nemáme peníze. … ale držte se tady. Všeho dobrého, hezkou náladu a zdraví“. A odkráčel. Tímto výrokem se zase jednou zapsal mezi nejvyhledávanější hvězdy na youtube. Pro obyvatele poloostrova ale legrace skončila. Ocitli se sami se svými problémy. S žádnou „výjimečností“ se již počítat nedá.

Na konci července prezident Putin lehce pozměnil administrativní uspořádání své země. Krymský federální okruh byl zlikvidován a poloostrov byl připojen k Jižnímu federálnímu okruhu. Což znamená definitivní konec PR-kampaně pro obyvatele poloostrova. Všechna zásadní rozhodnutí ohledně života na Krymu teď budou činěna v Rostově, který je hlavním městem okruhu. Včetně těch finančních a rozpočtových, což pro samotný poloostrov a lidi tam žijící určitě nevěstí nic dobrého.

Každá mince má dvě strany. Hned po anexi Rusko začalo soustřeďovat na Krymu masivní vojenské síly. Během posledních dvou let se poloostrov stal dějištěm rozsáhlých vojenských cvičení ruské armády. Několik dní před zmíněným Putinovým rozhodnutím na okupovaném území pobýval ministr obrany Sergej Šojgu, který kontroloval novou výzbroj ruských vojenských základen. Na Krymu mají být rozmístěny nové protiletecké raketové komplety S-400, ponorky typu „Varšavjanka“ a další plavidla vybavená raketovými komplety „Kalibr“. Změna statusu poloostrova neznamená jen omezení pravomocí místních politiků, ale především definitivní signál, že se Rusko tohoto válečného předmostí již nevzdá. Stejný názor zastává i vůdce Krymských Tatarů Refat Čubarov: „Připojení poloostrova k Jižnímu okruhu znamená jednoznačnou zprávu pro svět – Krym je k válce připraven“.

Tímto gestem prezident Putin de facto přiznal opravdovou motivaci anexe Krymského poloostrova před dvěma roky. Nešlo o nápravu historických křivd, výjimečnost místního obyvatelstva, nebo „sakrální“ křesťanské území. Jedná se o umístění ruských vojenských jednotek a vojenskou strategii. Bohužel, obyvatelé poloostrova na to přišli příliš pozdě. A teď na to doplácejí.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1