TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
jak-volit-na-krymu
Archip Ivanovič Kuindži, Příboj na Krymu, 1887. výřez. kuinje.ru, Adavyd, Wikimedia Commons.

Jak volit na Krymu?

Každé volby v Rusku doprovází větší nebo menší porušování volebních zákonů. Omezování svobody slova, tlak na opozici, totální využívání státních médií pro prospěch vládnoucí strany. To všechno jsou pro Ruské volby běžné záležitosti. Blížící se parlamentní volby, které by se měly uskutečnit 18. září, bude ale kromě používání Stalinovy podobizny provázet i další vážný právní problém - Krym.

Ruská anexe ukrajinského poloostrova Krym v březnu 2014 nebyla uznaná žádným západním státem. Americké ministerstvo zahraničí se nedávno nechalo slyšet, že „USA nikdy neuznají anexi Krymu“. Tento čin byl civilizovaným světem označen jako brutální porušení mezinárodních dohod a principů mezinárodního soužití. EU a USA uvalily na Rusko ekonomické sankce. Seznam osob a organizací, na které se tyto sankce vztahují, byl na začátku září rozšířen.

Na druhou stranu se Rusko všelijak snaží přimět svět k tomu, aby anexi alespoň de facto uznal. Nutno ale podotknout, že skoro jediným politikem v nejvyšším úřadu evropského státu, který prosazuje uznání Krymu za součást Ruské Federace, je český prezident Miloš Zeman.

Přesto na začátku měsíce ruský prezident Putin prohlásil, že „otázka Krymu je historicky vyřešena“. V Moskvě se snaží aspoň částečně legitimizovat anexi a nějak nalákat západní politiky na okupovaný poloostrov. Za tímto účelem pozval Kreml západní vojenské špičky ke sledování vojenských cvičení „Kavkaz 2016“ která momentálně probíhají právě na Krymu. Dalším a důležitějším momentem pro legitimizaci anexe budou právě blížící se parlamentní volby. Uznání voleb, které proběhnou i na okupovaném území, bude znamenat částečné uznání Krymu jako součásti RF.

Dobře si je toho vědoma i ukrajinská strana – a již byly učiněny patřičné kroky. Ukrajinský parlament vyzval parlamenty jiných zemí, aby neuznaly volby v Rusku, jelikož se budou konat na okupovaném území. Prezident Porošenko oznámil Moskvě, že nelze pořádat volby do ruského parlamentu na území Ukrajiny. Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavlo Klimkin k tomu dodal, že pokud volby proběhnou i na Krymu, nemohou být z právního a politického hlediska výsledky takových voleb uznány. Ukrajinská vláda, stejně jako představitelé Krymských Tatarů, kteří jsou největší etnickou menšinou na poloostrově, vyzvali obyvatele Krymu k bojkotu voleb.

Z právního hlediska je pravda rozhodně na ukrajinské straně. Podle poměrného systému budou hlasy obyvatel poloostrova započítány do jednotného vícemandátového federálního okruhu. Státům, které neuznávají Krym jako ruské území, to znemožňuje uznat výsledky voleb. Tím by se ruský parlament stal nelegitimním. Jak ale bude Západ reagovat?

Zatím snad jedinou reakcí mezinárodního společenství se stalo prohlášení OBSE, že na Krym nehodlají posílat své pozorovatele. Západní lídři zatím mlčí – dostali se do dosti choulostivé situace. Přimhouřit oči nad takovými volbami by znamenalo de facto uznat anexi Krymu. To by bylo v rozporu s veškerými dříve zaujatými postoji. Na druhou stranu, zpochybnění legitimity ruského parlamentu bude znamenat další vyostření vztahů s Ruskem. Na kterou stranu se tedy Západ přikloní?

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1