TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
zlocin-a-trest
A. Böcklin, Der Krieg,1896.výřez. St.Kunsts.Dresden,The Bridgeman Art Lib.,Obj.17322. Wikimedia Comm

Zločin a trest

Když Michail Chodorkovskij poblahopřál Jevgeniji Vasiljevové k propuštění z vězení, vyvolalo to u mnohých rozhořčení. [Tato podnikatelka a bývalá vedoucí odboru majetkových vztahů ruského Ministerstva obrany byla právoplatně odsouzena na 5 let odnětí svobody za finanční podvody, ale nějakým způsobem se jejím právníkům podařilo vytáhnout ji z vězení už po 34 dnech, což vyvolalo debatu o nerovném přístupu k výkonu trestu představitelů elit a obyčejných lidí. – pozn. překladatelky] V téže době byl vynesen krutý rozsudek nad ukrajinským režisérem a občanským aktivistou Olehem Sencovem, což na pozadí událostí kolem Vasiljevové vzbudilo oprávněný hněv. Musím se přiznat, že i mě tento krok překvapil, i když chování a všechna prohlášení Chodorkovského za poslední rok naznačují, že ani toto blahopřání není náhodné, ale zcela zapadá do jeho politické strategie.

Chodorkovského výrok je jasným signálem ruským elitám zaručující jim nedotknutelnost třeba v případě odstavení Putina od vlády. Není to jeho první pokus o podobné poselství. Obdobnou funkci měla i Chodorkovského agitka, aby západ zrušil sankce uvalené na ruské úředníky a stejně tak prohlášení, že Krym nebude možné vrátit Ukrajině v „dohledné době“. V podstatě to znamená, že jeden z nejuznávanějších představitelů ruské občanské společnosti nabízí milost lidem, kteří se podíleli na nastolení současného režimu v Rusku a jenž jim sloužil jako dojná kráva.

Tato strategie má rozhodně racionální základ v tom smyslu, že rozkol mezi elitami by zcela jistě mohl vést k odstranění Putina od moci, ale stejně tak je důležité mít na paměti, že strategický úkol demokratické opozice zní vybudovat z Ruska demokratický právní stát a nedopustit následnou totalitární odvetu. Ovšem aby se vyřešil daný úkol, nestačí pouze vyměnit „číslo jedna“. Rozklad ruské státnosti a deformace občanského vědomí už dosáhly takové úrovně, že aby se Rusko mohlo stát civilizovanou zemí, kterou by bylo možné integrovat do světového společenství, musel by se úplně demontovat putinovský režim, což by zahrnovalo definitivní rozchod se sovětskou minulostí, potrestání zločinců, masivní lustrace a samozřejmě přísné dodržování norem mezinárodního práva (a to by i bezesporu znamenalo navrácení anektovaného Krymu Ukrajině).

Spolu s tím je důležité už teď vytyčit jasnou hranici mezi představiteli elity na ty, kteří ještě mohou spoléhat na shovívavost, jestliže se aktivně zapojí do nekrvavé výměny režimu a ty, kteří se už dopustili tak těžkých zločinů, že je jakákoliv milost vyloučena. Do druhé kategorie rozhodně patří ti, kdo se přímo podíleli na vojenských intervencích v Gruzii a na Ukrajině, stejně jako soudci, již vynesli nespravedlivé rozsudky nad Olehem Sencovem, zadrženými protestujícími z Bolotného náměstí a dalšími politickými vězni či organizátoři politických vražd a také velitelé speciálních policejních jednotek OMON, které násilně rozehnaly poklidné demonstrace. Těmto lidem nelze zaručit nic víc než lavici obžalovaných a dlouhé roky vězení. Á propos, šéf ministerstva obrany v době invaze do Gruzie Serďukov také spadá do druhé kategorie, v čemž si v ničem nezadá se Sergejem Šojgu, jenž ho vystřídal v ministerském křesle nebo s věrným Putinovým přisluhovačem Kadyrovem a mnoha a mnoha dalšími.

Místo toho, aby Chodorkovského výroky vyprovokovaly rozkol mezi vládnoucí elitou, ji naopak utvrzují v iluzorním pocitu bezpečí a posilují představu, že pokud se situace obrátí, vždy se bude možné s novou vládou nějak domluvit. To ale jenom posiluje stabilitu režimu. Naopak jasné vytyčení hranice by donutilo příslušníky elity, kteří ještě nestihli tuto hranici překročit, třikrát si rozmyslet, jestli jim opravdu stojí za to držet basu s Putinem až do úplného konce a není-li náhodou lepší opustit potápějící se loď dřív, než je břemeno spáchaných zločinů stáhne i s lodí ke dnu.

Převzato s laskavým svolením Kasparov.ru

Z ruštiny pro Přítomnost přeložila Tereza Soušková.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1