TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ukrajina-jablkem-svaru-aneb-pratelstvi-nebude
Mark Rothko, bez názvu, 1969. výřez. Museo Universidad de Navarra. Wikimedia Commons.

Ukrajina jablkem sváru aneb Přátelství nebude?

Politika Donalda Trumpa asi nesplňuje představy a naděje, které do ní před volbami vkládali v Rusku. Čim víc času ubíhá od prezidentských voleb v USA, tím ostřejší se stává rétorika republikánského prezidenta vůči Kremlu. Jablkem sváru je zatím Ukrajina. A mnohými očekávaný Big Deal mezi Moskvou a Washingtonem je, jak se zdá, v nedohlednu.

Minulý týden americký prezident zaskočil nejen ruskou veřejnost prohlášením, že očekává, že poloostrov Krym, okupovaný Ruskem od března 2014, vrátí Ukrajině. V zápětí pokračoval ve svých úvahách na twitteru: „Krym si Rusko vzalo za vlády Obamy. Nebyl Obama příliš měkký vůči Rusku?“. Samozřejmě že v Kremlu, který otevřeně podporoval Trumpa v prezidentských volbách, očekávali vstřícnější politiku nového prezidenta.

Očekávání právě ohledně „krymské otázky“ byla opravdu velká. Vždyť i proslulá bývalá prokurátorka Krymu a nyní poslankyně ruské Dumy Natalije Poklonská požadovala po Trumpovi „spnění předvolebního slibu“ a uznání Krymu za ruské území. Jak se zdá, Donald Trump přecijen upřednostňuje mezinárodní právo před požadavky ruské poslankyně.

Další ránou pro možné oteplení ve vztazích mezi Ruskem a USA se stala rezignace Trumpova poradce pro národní bezpečnostMichaela Flynna. Údajně právě kvůli jehovazbám na Rusko. Aby toho nebylo málo, během bezpečnostní konference v Mnichově, která probíhala minulý týden, prohlásil americký viceprezident Mike Pence, že Rusko bude muset nést odpovědnost za situaci na Ukrajině.

Rusko na rostoucí napětí reaguje po svém. Agentura Bloomberg před nedávnem přišla s informací, že státní média v Rusku dostala rozkaz méně chválit a vůbec se méně zmiňovat o Donaldu Trumpovi. Kromě toho je tradiční pákou, na kterou v Kremlu tlačí, právě ukrajinský Donbas. Kromě nedávného vyostření bojů kolem města Avdijivka, které si vyžádalo desítky mrtvých a stovky zraněných, přišel ruský prezident Putin na konci týdne s dalším nápadem. Rozhodl, že cestovní pasy a jiné dokumenty, vydávané v separatistických kvazi-republikách na východní Ukrajině, budou v Rusku uznávány jako platné. Nutno asi upozornit, že žádný stát, ani samotné Rusko, neuznal útvary na ukrajinském Donbasu za státy. Ze strany Kremlu se tedy jedná o dosti podivný krok z právního hlediska – „státy“ uznány nejsou, ale jejich oficiální dokumenty platí.

Očividně, že se jedná o jakousi snahu udržet napětí a tlačit na západní země, které v rusko-ukrajinském konfliktu stojí na ukrajinské straně. Nejde tedy už o snahu vyjednávat z pozice partnera, ale přitlačit a demonstrovat sílu. Trumpova administrativa ale poněkud neočekávaně i pro samotnou Ukrajinu jasně vzkazuje – USA Ukrajinu podrží. Přátelství mezi Donaldem Trumpem coby americkým prezidentem na straně jedné a dlouholetým vládcem Kremlu Vladimirem Putinem na straně druhé zřejmě skončilo ještě předtím, než pořádně začalo. Žádný Big Deal, jak se zatím zdá, nebude.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1