TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
macron-prezident
1889. Library of Congress, Wikimedia Commons.

Macron, prezident?

Francouzské prezidentské volby v roce 2017 budou do jisté míry rozhodnuty už v prvním kole. Po odstoupení dvou spíše marginálních kandidátů je totiž už jasno, kdo zůstává kandidátem vážným, a kdo zastupuje jaké zájmy. Krátce řečeno, vážným kandidátem na prezidenta je dnes jedině Emmanuel Macron. Ne snad jen proto, že dlouholetý středový prezidentský kandidát dobrých šesti procent voličů Bayrou odstoupil právě v jeho prospěch. Ani výlučně proto, že Macrona podporuje stále více veřejných osobností bez ohledu na stranickou příslušnost. Hlavním důvodem je, že jediný Macron v současnosti zastupuje zájmy většiny Francouzů.

Situace je následující: Šanci na zisk více než dvaceti procent hlasů a tím i na druhé kolo mají v tuto chvíli tři, tedy vlastně dva... nebo čtyři kandidáti.

Řekne-li dnes někdo dva, myslí tím z pravidla Marine Le Pen a Emmanuela Macrona. Tři? Možná. François Fillon, pokud najde nějaké téma kampaně a nebude definitivně kandidovat z politického i společenského ústraní. A nebo Benoît Hamon, jestliže se mu podaří jeho plán na předvolební koalici s komunisty a sjednocení všech levicových hlasů.

Takže kandidáti, kteří mají šanci na druhé kolo, jsou, jak vidno, dva, tři, čtyři. Dva z nich se ale potýkají s vyšetřováním, které by také docela dobře mohlo jejich kandidaturu i politickou kariéru rychle ukončit; Marine Le Pen je zapletená do podivného schematu financování své strany pomocí zneužívání evropských peněz pro europarlamentní asistenty. Zasloužilý aparátčík pravicové republikánské strany Fillon se zase ukázal jako patologický kleptoman, kterému nic veřejného není cizí. Jak už se ví, jeho rodinní příslušníci si vydělali desítky tisíc euro z veřejných peněz za naprosto fiktivní činnosti. Z vyšetřování ale pravidelně vypadávají další Fillonovy povedené kousky a republikánský kandidát se tak v očích veřejnosti stává především kandidátem korupce.

Narozdíl od Marine Le Pen ovšem Fillonovi nehrozí jen kriminál, ale i politický konec, protože jeho voličům korupce vadí.

Vedle této povedené dvojky nám tedy do čtveřice s Macronem chybí ještě Hamon. Kandidát socialistů, který je sice poněkud příliš levicový podle mínění mnohých socialistů, zato se ale v jeho prospěch vzdal kandidatury kandidát zelených a v jednání jsou prý případně i komunisté! Pokud by skutečně k předvolební dohodě mezi levicovými stranami došlo, je třeba vzít v úvahu, že pouhé sečtení preferencí jejich kandidátů by v tuto chvíli zajistilo Hamonovi jasné vedení. Kdyby se ovšem preference daly beze zbytku sčítat. Zvláště s těmi komunistickými.

Jak vidno, v osobě Hamona se socialisté rozhodli rezignovat na představu, že budou stranou mainstreamu, že se budou ucházet o hlasy většiny Francouzů, a místo toho dali přednost strategii strany zastupující menšinu, která je ale dostatečně početná, aby jim zajistila šanci na účast ve druhém kole. To znamená, že se rozhodli chovat podle více méně úspěšného receptu, který už nějakou dobu pomáhá prohrávat ve druhém kole Národní frontě.

A v tom je právě zakopán pes. Socialisté, stejně jako FN, proto nejsou stranou, která by eventuálně spojovala zájmy nějaké většiny. Obě tyto strany naopak otevřeně prosazují zájmy čistě partikulární, které mohou mobilizovat určitou voličskou základnu, aby je podporovala v prvním kole, stejně jako mohou mobilizovat všechny ostatní, aby v druhém kole hlasovali proti.

Francouzské prezidentské volby tedy rozhodne první kolo. Buďto v něm Macron uspěje a ve druhém kole snadno porazí svého protikandidáta. Fillona, pokud ten přežije svou vlastní antikampaň, Hamona, protože bude kandidátem krajní levice, Marine Le Pen, protože... protože je to Marine Le Pen a většina Francouzů ji považuje za zlý sen.

Stejně tak je ale pořád možné, i když den ode dne méně pravděpodobné, že Macron do druhého kola nepostoupí a místo toho se v něm střetnou dva ze zbývajících tří kandidátů. V tom případě je možné vše, včetně vítězství krajní pravice, zvláště pokud by Marine Le Pen postoupila spolu s Fillonem, protože všichni tři, Marine Le Pen, Hamon a Fillon, jsou zkrátka kandidáty přinejlepším přibližně čtvrtiny voličů. Bez možnosti kompromisu. To z nich ovšem nečiní vážné kandidáty na prezidenta. Pouze zatím vážné ohrožení.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1