TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ukrajina-mimo-kontakt
Archip Kuindži, Záře měsíce v zimním lese. 1898-1908. výřez. The Yorck Project, Wikimedia Commons.

Ukrajina „mimo kontakt“

V polovině května podepsal prezident Ukrajiny Petro Porošenko dekret o prodloužení a prohloubení protiruských sankcí. Jedná se o další krok v ekonomickém tlaku na Rusko a ruské podnikatele. Nově podepsané sankce se ale dotkly i velkých internetových portálů včetně Jandexu, mail.ru a největší sociální sítě v postsovětském prostoru – Vkontaktě. Všechny tyto weby budou v nejbližší době na Ukrajině zablokovány. A aby toho nebylo málo, na konci měsíce v kancelářích Jandexu na Ukrajině proběhly prohlídky. To vyvolalo velký ohlas nejenom na Ukrajině, ale i v mezinárodním společenství.

VKremlubyly nové ukrajinské sankce okamžitě označeny za „nepřátelský krok“. Oficiální představitelka ruského inisterstva zahraničí Marie Zacharova prohlásila, že se jedná o „projev politicky motivované cenzury […] kyjevský režim používá všelijaké mocenské metody vlivu na vlastní občany: zákazem hudby a literatury počínaje a vojenskou agresí proti vlastnímu lidu konče“. A přidala, že „Evropa a USA mlčí.“

Zacharova ale nemá pravdu. Západ nemlčí. Západ je také znepokojen. Thorbjørn Jagland, generální tajemník Rady Evropy je přesvědčen, že podobný postup porušuje princip „proporcionálního přístupu ke zdrojům informací“. Ostře reagovaly i nevládní organizace. Krok ukrajinské vlády odsoudila Human Rights Watch: „cynické, politicky motivované omezení práva na informace“. Přidali se i v Reporters Without Borders.

O co se jedná?

Prezidentský dekret, který se zakládá na dřívějším rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO), rozšířil ekonomické sankce vůči řadě ruských právnických a fyzických osob. Mezi zakázanými se ocitly televizní a rozhlasové stanice, webové stránky – a co je nejdůležitější – sociální sítě vkontakte.ru a odnoklassniki.ru.To znamená, že v nejbližší době budou mít miliony Ukrajinců používajících tyto sociální sítě k webům omezený přístup. Přibližné počty ukrajinských uživatelů se odhadují na 11–12 milionů v případě VK a přibližně 7 milionů v síti OK.

Tyto sociální sítě, obdoby Facebooku pro postsovětský prostor, se ale od projektu Marka Zuckerberga výrazně liší. Původní zakladatel sítě Vkontakte Pavel Durov musel své akcie postoupit kvůli tlaku FSB již v roce 2014. Durov tehdy zdůrazňoval, že po něm FSB chtělo přístup k osobním údajům uživatelů, což odmítl, a tak odstoupil. Jak VK, tak i OK jsou dnes součástí Mail.ru Group, jejíž kontrolní balík akcií se nachází v rukou ruského oligarchy Ališera Usamova, který má přímé vazby na prezidenta Putina. Nejpoužívanější sociální sítě se již před několika lety dostaly pod plnou kontrolu bezpečnostních složek Ruské federace. Nikdo v Rusku neskrývá, že jsou tyto sociální sítě používány pro sledování občanů a shromaždování informací. FSB se může velmi jednoduše dostat k osobním emailům na mail.ru nebo privátním zprávám na síti vkontakte. A to se již snadno stává základem pro tlak ale i policejní stíhání občanů. Ostatně poslední dobou v Rusku přibývá případů trestního stíhání občanů kvůli různým aktivitám na sociálních sítích.

Na konci května v kancelářích společnosti Jandex v Oděse a Kyjevě proběhly prohlídky. Státní zastupitelství viní ruské společnosti z toho, že poskytovaly údaje o ukrajinských občanech ruským bezpečnostním službám. Připad se vyšetřuje jako „vlastizrada“.

Můj lid dokáže žít bez sociálních sítí kontrolovaných FSB“

Toto je základ postoje ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Obecně se ale dá rozhodnutí Kyjeva rozložit do tří rovin.

- Ekonomická. Jedná se hlavně o ekonomické sankce namířené proti ruskému byznysu. Všechny sociální sítě jsou především obřími podnikatelskými strukturami. A reakce na ukrajinské sankce na sebe nenechala dlouho čekat. Akcie společnosti Jandex se v den následující po podepsání prezidentského dekretu propadly o 3,3 procenta. Ztráty společnosti se počítají na miliony dolarů jenom během jediného dne. Na jednu stranu je v podstatě samozřejmé, že Kyjev nechce, aby ruské společnosti vydělávaly v Ukrajině velké peníze, které pak putují do ruského rozpočtu, z něhož jsou podle Kyjeva financovány boje na východě Ukrajiny. Státy, které se nacházejí de facto ve stavu války, se řídí logikou „co je špatné pro nepřítele, je dobré pro mě“.

- Bezpečnostní.Války ve 21. století jsou často označovány za hybridní. To znamená, že velká pozornost je věnována nejenom událostem bezprostředně na frontě, ale zároveň se široce využívají nástroje ekonomického a ideologického tlaku. Účinnými nástroji se rovněž staly kybernetické útoky a používání internetu. Těsně po podepsání rozhodnutí o nových sankcích se Ministerstvo informační politiky Ukrajiny rozhodně postavilo na stranu prezidenta – sociální sítě jsou prý nástrojem, který používá FSB pro vedení hybridních útoků proti Ukrajině.Je pozoruhodné, že v tomto směru rozhodnutí o zavedení sankcí podpořilo NATO, jelikož „se jedná o státní bezpečnost Ukrajiny“.

- Ideologická. Rozhodnutí o zákazu ruských sociálních sítí je do jisté míry pokračováním snahy odpoutat se od Ruska nejenom v politické, ale i kulturní rovině. Procesy, započaté po revoluci na kyjevském Majdanu v zimě 2013/2014, pokračují. Dekomunizace vedená Institutem národní paměti již vedla k přejmenování tisíců ulic a náměstí po celé Ukrajině (v rámci tohoto procesu se v Kyjevě objevila i třída Václava Havla), likvidaci stovek pomníků komunistických vůdců atd. Den po zavedení kontroverzních sankcí odhlasoval ukrajinský parlament zákaz oranžovo-černé stuhy, která se v Rusku považuje za symbol vítězství ve „Velké vlastenecké válce“. Během posledních let se ale stuha na Ukrajině spíše proměnila v symbol ruské agrese vůči Ukrajině. Neustálá snaha napojit se co nejvíc na Evropu – a konečně dosažení vysněného bezvízového režimu s EU. Zákaz ruských sociálních sítí je dalším článkem v tomto řetězci.

Válka je časem nepopulárních opatření. A Ukrajina je de facto ve válečném stavu. Problém spočívá v tom, že ukrajinská vláda si často počíná neobratně, nedokáže pořádně společnosti vysvětlit své postoje a určité kroky. Komunikace mezi vládou a lidmi vázne.

Evropská kritika naopak ještě jednou zdůraznila, v jak odlišných realitách tato společenství žijí. Ukrajina třetí rok bojuje na Donbasu proti rusko-separatistickým jednotkám. Počet obětí dávno přesáhl deset tisíc. Ukrajinci jsou na evropské „znepokojení“ nad stavem na východě země natolik zvyklí, že nad některými prohlášeními o dalším znepokojení mohou klidně mávnout rukou. Ukrajina musí jednat. Protože zatímco válka na Donbasu pomalu vymizela z evropských médií, Ukrajinci pohřbívají téměř každý den další oběti.

Vyšlo na serveru Svobodné Fórum.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1