TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ktery-babis-je-ten-pravy
Chinese Mr. Hyde. Charles Garabedian. 1975. wikiart.org

Který Babiš je ten pravý?

Je to ten utrápený nahrbený muž, se starostlivým a soucitným pohledem, s rukama přes sebe v dolní části břicha, anebo je to ten bojovně vzpřímený tatranský alfa samec, hrozící pěstí a vulgárně vyhrožující svým oponentům?

Je to ten spolehlivý kumpán proruských a pročínských Miloše Zemana, Tomia Okamury a soudruhů z ÚV KSČM, anebo je to ten proevropský a proamerický liberální demokrat?

Je to ten náčelník oligarchů, nejpilnější daňový optimalizátor, sběratel trofejí bývalé konkurence, největší příjemce dotací v Evropě, anebo je to ten oddaný makající správce veřejných statků, který dělá pořádek a myslí pouze na blaho svých spoluobčanů?

Je to ten nezištný filantrop, bytostný milovník občanských svobod, pokračovatel Masaryka a Havla, neohrožený zastánce otevřené a férové soutěže, respektující daná pravidla, dělbu i kontrolu moci, ale i důležitost skutečně nezávislých médií, anebo je to ten nelítostný predátor, bezohledný uchvatitel moci ekonomické, politické a mediální?

Je to důvodně trestně stíhaný podvodník, soudně uznaný udavač a několikrát usvědčený lhář, anebo je to jen oběť účelovek, spiknutí a zadání mafie?

Je to zastánce politické levice, pravice či středu, anebo je to jen samolibý vůdce, politikou pohrdající, neboť stát je jen firma, jeho firma?

Je to schraňovatel kompromitujících materiálů na jiné, používající všechny možné nekalé praktiky a porušující dohody, anebo je to muž konsensu, kompromisu, otevřené diskuse, týmový hráč, který sází jen na principy fair play a na vzájemnou důvěru a respekt ve vztazích v politice i byznysu?

Tým marketérů a piaristů AB dělá všechno možné i nemožné, aby byl jejich objekt vnímán jako Dr. Henry Jekyll – vzdělaný, inteligentní, čestný, vážený, zdravě ctižádostivý a citlivý. Jenže v tom pravém AB je zcela převažující kus Edwarda Hyda – zlého, nečestného, bezcitného a krutého, kterého se ostatní děsí.

Je to ten svár dvou osobností v jedné personě, boj dobra se zlem. Je to také střet uměle stvořené reality se skutečností, kladné se mění v záporné a naopak. Ani maska anděla nezakryje pravou identitu ďábla. Dr. Jekyll se stal obětí svého vědeckého experimentu. Kdo bude obětí experimentů Andreje Babiše u nás? Obávám se, že my všichni, včetně těch, kteří v něm dnes vidí spasitele a mesiáše, aniž by si připustili, že před nimi stojí rafinovaný pan Hyde v převleku Dr. Jekylla.

Velmi čerstvý příběh společnosti Cambridge Analytica nám názorně ukazuje, jak snadno může lež porazit pravdu, virtuální realita skutečnost a zlo dobro. Argumenty nahrazují emoce, mezi nimiž dominuje pocit strachu a ohrožení. To věděl už Robert Louis Stevenson, když psal na konci devatenáctého století svůj hororový příběh o dvou divných pánech – Dr. Jekyllovi a Edwardu Hydovi.

Schválně. Zjistíme někdy to, kdože to stál za aktivitami Cambridge Analytica v ČR? Kdo to platil? Kdo si to objednal? Kdo potřeboval ovlivnit veřejné mínění v předvolebním čase? Byly to velké korporace z Východu? Byl to některý kandidující subjekt či kandidát? Chtějme znát odpovědi na tyto otázky (a nejen na ně), už jenom proto, abychom tomu zlu a lži nenechávali volný prostor pro jejich nadvládu tak nějak bez boje.

P.S. Na facebooku časopisu The Guardien je velmi důkladný rozhovor s whistleblowerem Cambridge Analytica Christopherem Wyliem – www.facebook.com/theguardian/vi. Je v něm i zajímavá zmínka o ČR. Doporučuji ke zhlédnutí.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

 • Trpíte taky idiosynkrazií?

  Jiří Stránský

  Všechny vás zdravím v příjemně ochlazeném podvečeru. Před chvílí jsem vypnul televizor, což v poslední době dělám čím dál častěji: nejsem už ochoten přistoupit na řeči žen a mužů, na nichž poznám ještě...

 • Hanět člověka, počátek vraždy

  Radio Vaticana

  Papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty komentoval evangelium (Mt 5,20-26), kde stojí: »Dohodni se rychle se svým protivníkem, dokud jsi s ním na cestě, aby tě tvůj protivník...

 • Proč To komentovat?

  Pavlína Havlová

  Vydavatel Přítomnosti M. J. Stránský se ke spálení červených trenýrek na Hradě sice vyslovil poněkud expresivně, jeho glosa však plně koresponduje s úvahou, kterou jemnější formou vyjádřil na svém...

 • Ten blbec četl moji glosu v Přítomnosti

  Martin Jan Stránský

  Ten blbec na Hradě četl moji glosu v Přítomnosti!! (viz odkaz níže) Nejen to, dokonce se rozhodl pro mimořádné gesto. Nemohl jsem tomu uvěřit, tak jsem musel zhlédnout video z této události...

 • Mají se Nové pořádky čeho bát?

  Bohumil Doležal

  Volební průzkum agentury Kantar TNS z 10. června t.r. (Volební model pro volby do Poslanecké sněmovny) se na první pohled nijak nápadně neliší od toho, co dosud přinesly jiné agentury. Výrazně (s...

 • Národ idiotů?

  Martin Jan Stránský

  Na nedávném sjezdu na Žofíně se Miloš Zeman opět vyřádil v rámci kauzy Peroutkova článku „Hitler je gentleman.“  Jeho výlet do zaplevelené zahrady vlastní děravé paměti pokračoval přes vlastní...

 • Malá, blbá, ale naše

  Petr Schwarz

  Ostře sledovaný bude – i kvůli kauze Čapí hnízdo – post ministra spravedlnosti, na který podle svých slov Babiš zvažuje dva kandidáty. Podle zákulisních hlasů má být jedním z těchto kandidátů do...

 • V šílícím světě

  Ladislav Heryán

  Celou republikou nedávno cloumala kauza nechvalně proslaveného divadelního představení, ve kterém údajně „Ježíš znásilní muslimku“. Jak potom řekne Tomáš Halík, vlastně to nakonec ani nebyla...

Podporují nás:

                                                      30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big