TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
kreml-mlci-a-sencov-umira
Pavel Filonov. Hunger. 1925. wikiart.org

Kreml mlčí a Sencov umírá

Ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov, který byl před čtyřmi lety za údajný terorismus odsouzen ruským soudem k trestu odnětí svobody po dobu 20 let, vyhlásil časově neomezenou hladovku v ruském vězení. Požaduje propuštění všech ukrajinských politických věznů, kteří se nachází v ruských věznicích.

Ukrajinec Oleh Sencov byl společně s dalšími ukrajinskými aktivisty zatčen na Krymu v květnu 2014, kdy probíhala okupace a anexe poloostrova Ruskou federací. Olehu Sencovovi společně s dalšími Ukrajinci byla připsána příprava teroristických činů. V následujícím vykonstruovaném procesu byli všichni obvinění odsouzeni. Sencov, jakožto údajný lídr „teroristické organizace“, dostal nejvyšší trest ze všech – 20 let odnětí svobody. Absence důkazů společně s prohlášením u soudního líčení klíčového svědka H. Afanasjeva, že jeho dřívější svědectví z něj dostali mučením, vyvolaly spoustu otázek ohledně spravedlnosti soudu. Rozsudek soudu byl lidskoprávními organizacemi, mezi nimi i Amnesty International, označen za nespravedlivý a obvinění z terorismu za smyšlená. Oleh Sencov, stejně jako jeho „komplic“ Olexandr Kolčenko, byli označeni za „vězně svědomí“.

Propuštění Sencova požadovala nejenom ukrajinská vláda společně se světovými politiky, ale i řada filmových celebrit. Různorodých akcí na podporu ukrajinského režiséra se zúčastnili Johny Depp, Pedro Almodóvar, Krzysztof Zanussi a mnoho dalších. Ani Česká republika nezůstala stranou – kolektivní dopis se slovy podpory od Asociace režisérů, scénáristů a dramaturgů byl Sencovovi poslán do vězení v dubnu 2017. Kreml ale zůstává neústupný – Oleh Sencov, stejně jako desítky dalších ukrajinských politických vězňů, se stále nachází v ruské věznici.

Před rokem a půl psal Sencov z vězení: „... jestli mi bylo souzeno stát se hřebíkem do tyranovy rakve – chtěl bych být takovým hřebíkem. Buďte si jisti, že tento hřebík se neohne“. 14. května 2018 se rozhodl k nejradikálnějšímu protestu, který je v jeho situaci možný – vyhlásil časově neomezenou hladovku, ačkoliv on sám se dříve nechal slyšet, že hladovku nepovažuje za účinný nástroj nátlaku na ruský systém. Dnes se ale situace změnila.

Sencov požaduje propuštění všech ukrajinských politických vězňů. Podle slov jeho advokáta již nemá naději na jakékoli jiné účinné kroky ze strany ukrajinské nebo ruské vlády. Trpět ve vězení dalších 16 let nemá smysl. Sencov prohlásil, že tímto způsobem může být nápomocen aspoň jiným Ukrajincům k jejich propuštění. I kdyby pro to měl obětovat život. Režisér také neskrývá, že se k hladovce připravoval. Teoreticky může člověk vydržet až měsíc bez jídla. Hladovku tedy načasoval na začátek mistrovství světa ve fotbale, které bude zahájeno právě v Moskvě. Možná by smrt politického vězně vyvolala velký skandál, který by mohl pomoci jiným „vězňům svědomí“ dostat se z vězení.              

Zdá se, že Oleh Sencov se pustil do zdánlivě beznadějného boje. Je celkem zřejmé, že jeho požadavky nebudou vyslyšeny. Jen těžko si lze představit, že by se Kreml najednou rozhodl propustit více jak 60 ukrajinských vězňů. Na druhou stranu ale akce Oleha Sencova ještě jednou ukazuje, že bojovat za spravedlnost je naprosto nezbytné, i když možnost reálného úspěchu je naprosto mizivá. Slovy Václava Havla: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne“.

Oleh Sencov stejně jako další vězňové nepochybně očekávají, že veřejnost na Ukrajině, v Rusku, ale i v Evropě bude na Kreml tlačit. Není pochyb, že Západ má stále dost účinných pák, na které může zatlačit. Mezitím ale Sencov zůstává izolovaný v ruském vězení ve městě Labytnangi. Bez komunikace s ukrajinskými diplomaty, kterým byl přístup k vězňovi několikanásobně zamítnut. A již více jak týden bez jídla. Ale snad i s nadějí, že všechno dobře dopadne.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1