TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
podkarpatska-rus-jako-kolbiste-hybridni-agrese

Podkarpatská Rus jako kolbiště hybridní agrese

Když mocenské struktury podporují nezákonnou činnost.

Zakarpatská oblast, nejzápadnější region Ukrajiny známý v Česku jako Podkarpatská Rus, se zdá být na první pohled homogenní. Oblast je ve skutečnosti velmi rozmanitá, a to jak z hlediska etnického, tak i sociálně-ekonomického. Většina obyvatel Zakarpatska žije ve vesnicích (63 %), ale tyto vesnice jsou velmi odlišné. Na horách se můžete setkat s obyčejnými dřevěnými chatrčemi, v rumunských vesnicích na jihu s obrovskými soukromými domy velikosti mešních hradů se spoustou oken a věží a velmi specifickou architekturou. Kromě pracovní migrace do Ruské federace, Portugalska a České republiky existují v Zakarpatsku různé nelegální způsoby zisku: pašování zboží podléhajícího spotřební dani do EU, nezákonná těžba dřeva, převaděčství atd. Téměř nad všemi protiprávními činnostmi drží ochrannou ruku někdo v mocenských strukturách. 

Od prosince 2010 fungovala v Zakarpatsku kancelář europoslance radikální maďarské strany „Jobbik“ Béli Kovácse, který otevřeně provádí anti-ukrajinskou propagandu a podporuje separatistické tendence. Kancelář organizovala vydávání maďarských pasů (dvojí občanství je v Ukrajině zakázáno, ale zákon nepočítá s žádnou sankcí za porušení). Kancelář též podporovala myšlenku autonomie regionů podél řeky Tisy. 

Poté, co Rusko obsadilo Krym, se Béla Kovács zúčastnil jako pozorovatel v pseudo-referendu organizovaném agresorem na tomto ukrajinském poloostrově. V současné době je kancelář „Jobbika“ v Ukrajině uzavřena a proti Kovácsovi bylo v rodném Maďarsku zahájeno trestní stíhání za špionáž ve prospěch Ruska.

Další silou, kterou Rusko v Zakarpatsku využívá, je Pravoslavná církev Moskevského patriarchátu. Ta má silné postavení v některých vesnicích, zejména v okresech Ťačovo a Chust. V létě roku 2014 ruští kurátoři uspořádali blokování strategické silnic Kijev – Chop v obci Rakošino. Údajně jako protest proti mobilizaci. Šetření SBU (ukrajinská civilní kontrarozvědka) však ukázalo, že protesty nebyly spontánní; ruské tajné služby prováděly nábor Zakarpatců, kteří byli za prací v Moskvě. Přes tyto osoby pak předávali peníze a koordinovali blokování silnic.[1]

Akce se opíraly také o podporu kněží Pravoslavné církve Moskevského patriarchátu v klášteře v obci Rakošino. V Užhorodě je největší katedrála v čele s Dmitrijem Sidorem, který se v roce 2008 podílel na separatistické destabilizaci regionu. V roce 2012 byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky. Nyní je ve svých činnostech opatrnější, ale i nadále používá církev k podpoře separatismu.

Ruské tajné služby nezapomínají ani na mládež. V Zakarpatsku funguje pod rouškou skautské federace tzv. „Haličská Rus“. Organizace připravuje letní tábory pro mladé lidi, provádí průzkumné práce na místě vojenských hrobů a realizuje měkkou agitaci ve prospěch Ruska.[2]

Geografická poloha Zakarpatska (region hraničí se čtyřmi zeměmi, má přechody do tří zemí) ho předurčila k tranzitní dopravě včetně pašování. To se provádí dvěma způsoby: přes pohraniční přechody po dohodě s celníky a přes takzvanou „zelenku“, tedy mimo přechody. Je využíváno i kluzáků, malých letadel a dokonce i praků a katapultů. Veškerá nezákonná činnost je strukturována a kryta osobami z politických i silových struktur. Mimochodem, scéna z nového slovenského filmu „Čára“, ve kterém ukrajinská mafie plní pelmeně (plněné těstové taštičky) drogami se opírá o skutečné události – v Zakarpatí byly odhaleny výrobny drog, maskované jako továrny na výrobu pelmeňí. 

Není divu, že zločinecké skupiny sympatizují s Ruskem – mohou podporovat jeho činnost tím, že dodají bojovníky, ovlivňují volby, zastrašují a korumpují voliče. Jako mediátor s Kremlem vystupuje v politických akcích Victor Medvědčuk, který vlastní v Zakarpatsku horskou rezidenci. 

Na konci roku 2017 uskutečnily ukrajinské orgány poměrně úspěšnou akci proti zločineckým strukturám. Akce byla spíš vojenská než policejní: byly použity obrněné vozy a vojenské vrtulníky. Ukrajinské bezpečnostní složky našly na pozemcích sousedících s hranicemi celé pašerácké sklady, provedli sto domovních prohlídek a zabavili celý arzenál zbraní. I přes některé úspěchy může situaci výrazně změnit pouze skutečná reforma orgánů činných v trestním řízení a integrace Ukrajiny do evropských struktur. 

Autoři pracují pro spolek Team 4 Ukraine, který se zformoval z expertů působících na Ukrajině od r. 2014.

23 6 2018 obr1

Rene Magritte. Landscape. 1926. wikiart.org


TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1