TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
priciny-recke-tragedie
Eugene Delacroix, Kristus na Genezaretském jezeře, 1853. výřez. reproarte.com

Příčiny řecké tragédie

Řecko čekají nové volby. Určitě je dobře, že Řecko zůstává demokratickou zemí, že v něm neproběhla komunistická revoluce nebo že se moci neujala nějaká vojenská junta, která by zmasakrovala ty, kdo by se jí stavěli do cesty.

Nebylo by ale rozumné vsázet na to, že nové volby vyřeší problémy, s nimiž se Řecko potýká. Je docela dobře možné, že opět zvítězí Syriza. Možná získá ještě více hlasů než ve volbách předchozích. Na co bych však nesázel, je, že se v ulicích Atén objeví opět jásající davy a že v nich uvidíme transparent „Syriza – Merkel 10:0“.

Hlavní příčina řeckých problémů odstraněna není a vítězství Syrizy (či kterékoli jiné politické strany) ji samo o sobě neodstraní, pouze by mohlo k jejímu odstranění otevřít cestu.

Velkým problémem je, že Řecko se do eurozóny dostalo vědomým podvodem. Ne vždy se ukáže tak jednoznačně, že lež má krátké nohy, a že se na základě lži nedostaneme daleko.

Problém by byl jistě snadněji řešitelný, kdyby šlo o jednorázový, řekněme „nesystémový“ podvod, který by byl po odhalení okamžitě přiznán a po jehož odhalení by všechny relevantní politické strany (od krajních extrémů to pochopitelně očekávat nelze) vyslovily jasné: „Toto se stát nemělo a my se postaráme, aby se něco takového neopakovalo.“

Když potom řecká krize vypukla naplno, dovídali jsme se věci, nad kterými zůstával rozum stát. Neexistence katastru nemovitostí, penze vyšší než předchozí platy, příplatky za včasné chození do práce, učebnice pro studenty zadarmo, pobírání důchodů za lidi dávno mrtvé atd.

Ale i to je konec konců řešitelné, byť ne snadno a ne najednou. Přiznám se, že jsem idealista a že věřím na to, že pokání mohou činit nejen jednotlivci, ale i celé národy.

Nicméně místo přiznání viny a snahy o nápravu jsme byli svědky obviňování kdekoho, a nejvíce Německa. V tom Řekům udatně sekundovala i evropská levice. V tisku se objevily úvahy o tom, že Německo na řecké krizi ještě vydělalo. Za vše prý může nelítostný kapitalismus. Vinen je jak ten, kdo si půjčuje, tak ten, kdo půjčuje.

Ano, ten, kdo půjčuje, aniž si zjistí, zda bude dlužník schopen splácet, nepochybně chybuje – a často za svou chybu také zaplatí, protože se mu půjčené peníze nevrátí. Nicméně tvrdit, že věřitel je stejně, ne-li dokonce více vinen než dlužník, znamená popírat základní pravidla hry. Zvláště když vyjde najevo, že dlužník vědomě podváděl.

Problém vidím v tom, že Řekové jako národ ochotně přijali evropskou ideologii, která se lavinovitě šíří světem v posledních padesáti letech. Tato ideologie říká, že člověk má práva, a nezdůrazňuje, že má také povinnosti. Deklaruje práva, která jsou někdy neopodstatněná, ale hlavně nevynutitelná. Tato ideologie vede lidi k tomu, aby vznášeli nároky. A pokud se lidé nechají přesvědčit, že na to či ono mají nárok, jsou zpravidla nespokojení a vznášejí nároky nové a nové. Tento přístup k životu se pak pojí s hledáním chyb všude jinde, jen ne u sebe samotného. A jakmile je člověk odchován touto ideologií, nebývá ochoten k sebeoběti. Mimo jiné proto, že se (celkem právem) domnívá, že pokud by se obětoval on sám, jeho sousedé se patrně obětovat nebudou, a on se svou obětavostí o něco připraví, aniž cokoli získá.

Pokud ale v dějinách udělali jednotlivci nebo národy něco šlechetného, nebylo to díky tomu, že do světa vykřikovali, jaké mají nároky. Každý, kdo dosáhl něčeho opravdu hodnotného, toho téměř bez výjimky dosáhl na základě odříkání, oběti a usilovného snažení. Pokud se někdo nevydal touto cestou a pouze naříkal, že se nemá tak dobře jako ostatní, byl pro okolní svět spíše břemenem než pomocí.

To, co Řecko potřebuje, tedy není vítězství té či oné politické strany nebo zázračné objevení se nějakého opravdu chytrého politika, který najde geniální řešení. Daňový systém ve Spojených státech jistě potřebuje zásadní reformu a rozhodně ho nebudu dávat za příklad ani Řekům, ani komukoli jinému. Co však mohu za příklad dát je to, že v USA se člověk podváděním na daních společensky znemožní. To bohužel neplatí ani v Česku, ani v Řecku. U nás jakoby si lidé nechtěli připustit, že podváděním na daních okrádají všechny ostatní spoluobčany. Pokud ale poctivost nenachází společenské uznání, tratí nakonec všichni.

Příkladem úspěšného národa, který se nevyčerpává obviňováním ostatních a spoléhá především na svou vlastní činorodost, je Izrael. Přes neustálé napadání svými sousedy se mu podařilo proměnit poušť v kvetoucí zahradu. Škoda, že si z něj jeho sousedé neberou příklad. Mohli by rovněž svou poušť proměnit v kvetoucí zahradu – klimatické podmínky mají stejné nebo podobné. Izrael za svůj úspěch vděčí mimo jiné vědomí, že by mu fňukání a obviňování ostatních nebylo nic platné. Jestli by někdo měl právo si stěžovat, že svět se k němu nechová fér, byli by to Izraelci, nikoli Řeci nebo Čechové.

Otázkou je, co může změnit mentalitu národa. A je vůbec možné ji změnit? Mám pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že to možné je. Ta špatná je, že se tak děje zpravidla tehdy, když nějaký národ postihne opravdu velká katastrofa. Izraelci by mohli vyprávět. První hlubokou změnu zakusili už šest set let před Kristem, když ztratili svůj stát a museli do babylonského zajetí.

Možná čeká hluboká změna i celou Evropu. Možná vznikne skutečná evropská solidarita – ta ovšem nevznikne na základě nároků a nevynutitelných deklarativních práv, ale na základě rozpoznání, že pravda je lepší než lež, poctivost lepší než snaha vézt se jako černý pasažér, a činorodost a obětavost lepší než vznášení nároků.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

 • Trpíte taky idiosynkrazií?

  Jiří Stránský

  Všechny vás zdravím v příjemně ochlazeném podvečeru. Před chvílí jsem vypnul televizor, což v poslední době dělám čím dál častěji: nejsem už ochoten přistoupit na řeči žen a mužů, na nichž poznám ještě...

 • Hanět člověka, počátek vraždy

  Radio Vaticana

  Papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty komentoval evangelium (Mt 5,20-26), kde stojí: »Dohodni se rychle se svým protivníkem, dokud jsi s ním na cestě, aby tě tvůj protivník...

 • Proč To komentovat?

  Pavlína Havlová

  Vydavatel Přítomnosti M. J. Stránský se ke spálení červených trenýrek na Hradě sice vyslovil poněkud expresivně, jeho glosa však plně koresponduje s úvahou, kterou jemnější formou vyjádřil na svém...

 • Ten blbec četl moji glosu v Přítomnosti

  Martin Jan Stránský

  Ten blbec na Hradě četl moji glosu v Přítomnosti!! (viz odkaz níže) Nejen to, dokonce se rozhodl pro mimořádné gesto. Nemohl jsem tomu uvěřit, tak jsem musel zhlédnout video z této události...

 • Mají se Nové pořádky čeho bát?

  Bohumil Doležal

  Volební průzkum agentury Kantar TNS z 10. června t.r. (Volební model pro volby do Poslanecké sněmovny) se na první pohled nijak nápadně neliší od toho, co dosud přinesly jiné agentury. Výrazně (s...

 • Národ idiotů?

  Martin Jan Stránský

  Na nedávném sjezdu na Žofíně se Miloš Zeman opět vyřádil v rámci kauzy Peroutkova článku „Hitler je gentleman.“  Jeho výlet do zaplevelené zahrady vlastní děravé paměti pokračoval přes vlastní...

 • Malá, blbá, ale naše

  Petr Schwarz

  Ostře sledovaný bude – i kvůli kauze Čapí hnízdo – post ministra spravedlnosti, na který podle svých slov Babiš zvažuje dva kandidáty. Podle zákulisních hlasů má být jedním z těchto kandidátů do...

 • V šílícím světě

  Ladislav Heryán

  Celou republikou nedávno cloumala kauza nechvalně proslaveného divadelního představení, ve kterém údajně „Ježíš znásilní muslimku“. Jak potom řekne Tomáš Halík, vlastně to nakonec ani nebyla...

Podporují nás:

                                                      30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno

Partneři:

logo pozadi cervena udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big